-
Julkaistu 11.8.2025
Lehmuskadun hulevesiverkoston laajennus alkaa
Lehmuskadun hulevesiverkoston laajennustyöt ovat käynnistyneet Simpeleellä.
Työmaan ajaksi Lehmuskatu on suljettu kaikilta ajoneuvo- ja jalankulkuliikenteeltä välillä Harjulankatu – Tuominotkonkadun liittymä.
-
Julkaistu 5.8.2025
Koulujen lukuvuosi alkaa 7.8.2025
Rautjärven perusopetuksen ja lukion syyslukukausi alkaa torstaina 7.8. klo 8.30.
Huoltajille laitetaan tarkemmat tiedot Wilman kautta ml. koulukuljetuksista.
-
-
-
Julkaistu 12.6.2025
Etelä-Karjalan pienet kunnat yhdistävät voimansa työllisyyspalveluiden kehittämiseksi
Rautjärven kunnalle myönnettiin lähes puoli miljoonaa euroa pitkäaikaistyöttömyyden hoitoon Euroopan sosiaalirahastosta (ESR+). Hankealueeseen kuuluvat myös Ruokolahti, Parikkala, Taipalsaari, Luumäki, Savitaipale ja Lemi. Tavoitteena on luoda kuntiin yhdenvertaisia palveluja heikommassa työmarkkina-asemassa oleville ja kehittää uudenlaisia toimintamalleja pienten kuntien tarpeisiin.
-
Julkaistu 12.6.2025
Omatoimisesti Rautjärven pääkirjastoon -hanke 1.4.2025 – 31.12.2026
Rautjärven kunnan kirjastopalveluita kehitetään omatoimikirjaston avulla Simpeleen pääkirjastossa. Omatoimiajan lisääntyessä kirjaston aukioloajat ja palvelujen saatavuus paranevat, tarjoten samalla henkilökunnalle joustavuutta tehtävien suunnitteluun.
-
-
Julkaistu 10.6.2025
Tiedote: Syksyllä käyttöön uusi 4500 euron rekrytuki
Etelä-Karjalassa otetaan käyttöön uusi rekrytuki yrityksille, se on merkittävä panostus työllisyyteen ja elinvoimaan. Yritys voi saada tukea 4500 euroa jokaista ehdot täyttävää palkattavaa työnhakijaa kohden. Tuki otetaan käyttöön ensimmäisenä Imatralla, Rautjärvellä ja Ruokolahdella.
-
-